Vállidegkárosodás

A neuropátia típusai

Diabéteszes láb - Egészség | Femina

Minél hosszabb vállidegkárosodás cukorbeteg valaki, és minél idősebb, annál nagyobb a veszélye a diabéteszes neuropátia kialakulásának. A az idegek károsodását jelenti, bármely szervet érintheti.

izületi kopás tünetei

Egyik leggyakoribb kiváltó oka a cukorbetegség következtében felboruló anyagcsere-állapot, a magas vércukorszint. A diabéteszes neuropátia számos szövődményt okozhat, a tünetek pedig a károsodott ideg típusától függnek.

vállidegkárosodás

Kialakulhat részleges vagy teljes érzésvesztés, lehet egy- vagy kétoldali. A neuropátia leginkább előforduló formája vállidegkárosodás alsó végtagra kiterjedő szenzomotoros polineuropátia. Az érzés- vagy mozgászavar általában először az alsó végtagokat érinti, és az itt megjelenő panaszok vállidegkárosodás súlyosabbak.

ízületek polyarthritis, mint kezelésére aki kezeli az ízületek ízületi gyulladását

Veszélye az úgynevezett diabéteszes láb kialakulása, amely speciális és komplex kezelést igényel. A perifériás neuropátia a környéki idegrendszer károsodása.

Nem mindegy, hogy érszűkület vagy neuropátia áll a diabéteszes láb hátterében!

Az általában kétoldali, a lábat és a kezeket is érintő, a cukorbetegség késői szövődményeként fellépő perifériás idegi károsodás leggyakoribb tünete az érzéketlenség, a zokni viselésének megfelelő bizsergés vagy égő érzés, mely éjszaka rosszabbodik, valamint a vállidegkárosodás.

Emellett vállidegkárosodás vagy sorvadás, illetve reflexkiesés is jellemző lehet.

vállidegkárosodás ízületi fájdalom parazitákat okoz

Előrehaladottabb vállidegkárosodás megnövekszik vállidegkárosodás sérülés veszélye, a beteg nem érzi a traumát, a hőt, ez súlyos károsodáshoz vezethet. A nem megfelelő keringés és a magas vércukor értékek miatt a cukorbetegek sérülései, sebei nem gyógyulnak megfelelően, vagy egyáltalán nem gyógyulnak be.

Még egy kisebb seb is súlyos fertőzéshez vezethet: fekélyek, tályogok alakulnak ki, súlyosabb esetben a fertőzött részek amputációja is vállidegkárosodás válhat.

Perifériás neuropátia tünetei és kezelése

A proximális neuropátia, vagyis a láb felső részét érintő idegkárosodás a combban, a csípőben és a farban lévő idegek károsodását jelenti, általában egyoldali. Tünete a gyengeségérzés a lábban, fájdalom a combokban, vállidegkárosodás csípőben vagy a farban. A fokális neuropátia egy-egy ideg vagy idegcsoport károsodását jelenti.

vállidegkárosodás

Leggyakrabban a fej, a törzs vagy a comb területén jelentkezik, igen hirtelen kialakulva. Az autonóm neuropátia a belső szervek beidegzésének károsodását jelenti valamilyen akarattól független szervet érint: szív, ér, bél, húgyhólyag, verejtékmirigy, vállidegkárosodás nemi szerv, stb.

Amennyiben az emésztéssel kapcsolatos idegek károsodnak, a gyomor túl lassan vállidegkárosodás ki, ami folyamatos émelygést, hányingert és hányást okozhat.

A neuropátia típusai

Előfordulhat, hogy székrekedés vagy hasmenés alakul ki, lehet, hogy váltakozva. Bizonyos esetekben vizelettartási zavar vagy gyakori húgyhólyagfertőzés jelentkezik.

Gyakran észlel a beteg szexuális problémákat. Jellemzője még, hogy a cukorbeteg nem érzi meg a túl alacsony vércukorszintre figyelmeztető jeleket.

A perifériás neuropátia kezelési lehetőségei

Az autonóm neuropátia érintheti a szívet, például heves szívdobogásérzést okozva, kialakulhat vérnyomásesés szédüléssel, akár ájulással, illetve felléphetnek különböző szívritmuszavarok is.

A koszorúsér szűkületre jellemző típusos mellkasi fájdalom, az angina pectoris is tünetszegényen jelentkezik, gyakori, hogy a nyugalmi nehézlégzés vállidegkárosodás fel a figyelmet a súlyos koszorúsér-szűkület fennállására.

hogyan lehet kezelni az allergiás izületi gyulladást

Fontos, hogy cukorbetegeknél  évente történjen meg az alsó végtagok vizsgálata, amely érinti az erek vizsgálatát és a neuropátia vizsgálatot is.

További a témáról